כנסים

מלבד הסמינריונים המחלקתיים של התכנית, המתקיים אחת לחודש במהלך שנת הלימודים, מקיים מרכז שוויץ לחקר סכסוכים כנסים בהיקפים שונים, חלקם תוך שיתוף פעולה עם מכונים באוניברסיטה העברית וגופים נוספים.

See also: כנסים

ישראל תחת צל הסכסוך

סדנה בין-לאומית שאורגנה על ידי מכון לאונרד דיוויס ליחסים בינ"ל ומרכז שוויץ לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם, בתמיכת מכון ישראל

ישראל תחת צל הסכסוך: בחינה מחדש של תהליכים עכשוויים ושל השלכות עתידיות

הסדנא דנה בהיבטים שונים של הסכסוך הישראלי-הפלסטיני כגון אתיקה ודעת קהל; קבלת החלטות; ניהול האוכלוסין ואלימות פוליטית. התכנית כללה הרצאות ופאנלים בנושאים שונים, כולל:

הרצאה I: כיצד הסירוב הפלסטיני להכיר בישראל כמדינה יהודית הוא אתי? – פרופ' א'מל ג'מאל, אוניברסיטת תל-אביב

הרצאה II: הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי הנוכחי ושאלות של אתיקה - פרופ' רעיה מורג, האוניברסיטה העברית בירושלים.

מושב I - ירושות בסכסוך הישראלי-הפלסטיני:

 • 50 שנים של משא ומתן לשלום: פריצות דרך וכישלונות – פרופ' אמריטה גליה גולן, האוניברסיטה העברית בירושלים.
 • חסמים חברתיים-פסיכולוגיים ליישוב סכסוכים – פרופ' דניאל בר טל, אוניברסיטת ת"א

מושב II – ציון החלטות וקבלת החלטות של ישראל:

 • תסמונת ה- Polythink בקבלת ההחלטות בנושא מלחמה ושלום של ישראל והפלסטינים – פרופ' אלכס מינץ, המרכז הבינתחומי בהרצליה.
 • פרויקט ההתנחלויות/הכיבוש: שיטת הפעולה בציון החלטות: מר עקיבא אלדר, עיתונאי ישראלי, Al-Monitor.

מושב III – היבטים אזוריים והשפעותיהם על הסכסוך הישראלי פלסטיני:

 • מרידות ערביות לאחרונה והשפעותיהן על יחסי חברה-מסינה וכל הפוליטיקה האזורית במזרח התיכון – פרופ' אמריטוס אברהם סלע, האוניברסיטה העברית בירושלים
 • התגוננות מפני חיות טרף: איך ישראל מתמודדת עם אתגרים פנימיים ואזוריים – פרופ' אורן ברק, האוניברסיטה העברית בירושלים

מושב VII – פרספקטיבות פלסטיניות:

 • הפלשתינים כתיאטרון עבור חוויות קולוניאליות ופוסט-קולוניאליים, וליד סאלם, אוניברסיטת אל-קודס.
 • #עיתונאות תחת אש: פרספקטיבות, חוויות וניסיון של עיתונאים פלשתינים בשעת משבר, אבראהים חזבון, האוניברסיטה העברית בירושלים

מושב VIII – פיתוח עירוני בירושלים:

 • גובה, תכנון ופוליטיקה עירונית: בחינה מחדש של מסלולי צמיחה בירושלים - ד"ר גלעד רוזן, האוניברסיטה העברית בירושלים.
 • פתרון שתי מדינות לשני עמים מציב מכשולים ופתרון אפשרי - מבט ירושלימי - פרופ 'מנחם קליין, אוניברסיטת בר-אילן
 • אלימות בירושלים: הסברת וראיציה מרחבית - פרופ 'דן מיודובניק, ראש מכון דיוויס לאונרד ליחסים בין-לאומיים, אוניברסיטת עברית בירושלים

משתתפי הסדנה לקחו חלק גם בשלושה סיורים מודרכים:

1. סיור בעיר העתיקה של ירושלים עם מר בן לב-קדש שכלל ביקור: בשער יפו, ברובע ארמני, בקרדו, בבית הכנסת "החורבה", בכותל המערבי, ברחוב הגיא, בויה דולורוזה ובכנסיית הקבר.

2. סיור גיאו-פוליטי בירושלים וסביבותיה עם אל"מ (במיל.) שאול אריאלי שכלל ביקור: בקבר שמואל, בכביש 443, בהר הצופים ובהר הזיתים.

3. סיור גיאו-פוליטי ברמת הגולן עם סא"ל (במיל.) רון שצברג שכלל ביקור: בתל קציר, בתל אל-חמה, בכפר חרוב, בתצפית קוניטרה, בהר בנטל במג'דל שמס.

מארגני הכנס ויו"רים: פרופ 'דן מיודובניק, ראש מכון לאונרד דיוויס ליחסים בין-לאומיים ופרופ' יפעת מעוז, ראש מרכז שוויץ לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם.

הוועדה המארגנתפרופ' דן מיודובניק, ראש מכון לאונרד דיוויס ליחסים בין-לאומיים; פרופ' יפעת מעוז, ראש מרכז שוויץ לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם; חנוך וולפה; חגי וייס

תאריך: 29 מאי - 2 יוני 2016

מיקום: חדר 502, בית מאירסדורף, קמפוס הר הצופים

לצפייה בתמונות מהכנס לחצו כאן

See also: כנסים

כנס משותף עם המחלקה לתקשורת

במסגרת חגיגות היובל למחלקה לתקשורת נערכו בשיתוף מרכז שוויץ לחקר סכסוכים ומכון סמארט תקשורת שני כנסים בין-לאומיים בשנת תשע"ו: 

הראשון בחודש מרץ בנושא Political Communication, Journalism, Public Opinion, Discourse, Digital Political Participation, Conflict and Psychology

השני בחודש מאי בנושא Ethics, Culture and History: New Media, Communication Technology, Visual Culture and Cinema 

 Political Communication, Journalism, Public Opinion, Discourse, Digital Political Participation, Conflict and Psychology

הכנס עסק בתקשורת פוליטית, מדיה בסכסוך, עיתונות, דעת קהל, שיח, והיבטים פסיכולוגיים

מרצה אורח: פרופ' גון קרוסניק, אוניברסיטת סטנפורד, חוקר מוביל בתקשורת פוליטית, פסיכולוגיה פוליטית ודעת קהל, שנשא שתי הרצאות בכנס והעביר סדנה אינטנסיבית בתחומי המומחיות שלו.

ימים שני-שלישי 15-14 במרץ 2016, חדר 501 בית מאירסדורף 

לתכנית הכנס לחצו כאן 

Ethics, Culture and History: New Media, Communication Technology, Visual Culture and Cinema 

הכנס עסק במדיה חדשים, היסטוריה ואתיקה של תקשורת, תרבות חזותית וקולנוע בין השאר בהקשרים של סכסוכים, מלחמות, וגנוסייד. 

מרצות אורחות: פרופסור לילי שוליארקי מ-LSE ופרופסור זיזי פאפקאריסי מ-University of Illinois at Chicago.  

ימים שני-שלישי 31-30 במאי 2016, חדר 501 בית מאירסדורף

לתכנית הכנס לחצו כאן

לתמונות משני הכנסים לחצו כאן

See also: כנסים

שומרי הסף

הכנס 'שומרי הסף' התקיים בתאריכים 30-29 בדצמבר 2014 באוניברסיטה העברית בירושלים. כנס זה נבנה, אורגן ונערך כפרוייקט משותף של מרכז שוויץ לחקר סכסוכים עם המכון לתקשורת ע"ש משפחת סמארט, המכון למחקר ע"ש הרי ס' טרומן למען קידום השלום והמחלקה לתקשורת ועיתונאות.

יושבי ראש, מנהלי ומארגני הכנס היו: פרופ' רעיה מורגפרופ' יפעת מעוזפרופ' אסתר שלי-ניומןפרופ' מנחם בלונדהיים וד"ר טל שנהב.

כותב לגבי הכנס פרופסור משה מעוז, חוקר בכיר במכון טרומן: 

זאת תקופה של תהפוכות ללא תקדים, והתפתחויות קריטיות בארצות ערביות וביחסי ישראל והפלסטינים, עם השלכות פנימיות, אזוריות וגלובליות: מחד, התקוממויות של "האביב הערבי", בחירות חופשיות ודמוקרטיות במדינות ערביות ועליית משטרים אסלאמיים, כאשר בתוניסיה המשטר החדש הוא גם דמוקרטי-ליברלי. מאידך, הופעת ארגונים אסלאמיים קיצוניים, כגון דאע"ש וג'בהת אל-נוסרה, אשר כבשו חלקים ניכרים מסוריה ועיראק, ומאיימים על שלמותן הטריטוריאליות וגם על מדינות שכנות. ובתווך, הדרדרות נוספת ביחסים בין ישראל והפלסטינים, החל ממבצע "צוק איתן" בעזה ועד צמיחת "מלחמת דת", מוסלמית-יהודית, סביב הר הבית בירושלים. בכל ההתפתחויות הללו מעורבות באופן משמעותי מעצמות אזוריות כמו איראן ותורכיה, ובינלאומיות - ארה"ב ורוסיה, המתחרות ביניהן על השפעה אסטרטגית פוליטית וכלכלית באזור. קיימות סכנות לא מעטות בדיווח והערכה של מצב עניינים מורכב זה, באמצעות גישות  חד-צדדיות, מגמתיות, דיסאינפורמציה, העלמת עובדות ונתונים והעדפת משאת הלב.

התקשורת והאקדמיה בישראל צריכות להיות שומרות הסף מול מגמות שליליות כאלה, וייעודן הוא לדווח על ולנתח את ההתפתחויות השונות בצורה פתוחה, מאוזנת וחסרת פניות ככל האפשר. החוקרים והמשתתפים בכנס זה אכן אמונים על גישות חיוביות אלה, וכן בשיתוף פעולה ובדיאלוגים בין ישראלים וערבים. לאוניברסיטה העברית ולמכון טרומן, באופן מיוחד, יש רקורד ארוך ופורה של דיאלוגים כאלה, מכון סמארט והמחלקה לתקשורת מתמחים בנושאים של תקשורת, סכסוכים ושלום, על ההיבטים השונים שלהם, ולמרכז שוויץ מסורת ארוכה ומבוססת של הוראה ומחקר אינטרדיסיפלינרים העוסקים בסכסוכים ויישובם.  הכנס ״שומרי הסף״ וכן הפעילויות הנוספות של גופים אלו בפרט והאוניברסיטה העברית בכלל, בנושאים של שיתוף פעולה, דיאלוג, והצגת פרספקטיבות  שונות ומורכבות, כולל פרספקטיבות ביקורתיות לגבי נושאים הקשורים לסכסוך, שמים לאל את התביעות של ארגונים בינלאומיים כגון BDS, להחרים את האקדמיה הישראלית.

הכנס היה מוצלח מאוד, מעניין ומגוון ומשך אנשים רבים להגיע ולהשתתף בו. בכנס הוקדשו לסרט "שומרי הסף" שני מושבים בהשתתפות הבמאי דרור מורה ובכירים במערכת הביטחון - כרמי גילון (לשעבר ראש השב"כ וסגן נשיא האוניברסיטה העברית), ראובן מרחב (לשעבר בכיר בשב"כ ובמוסד ומנכ"ל משרד החוץ) ודני יתום (לשעבר ראש המוסד, אלוף פיקוד מרכז, מזכיר צבאי של ראש הממשלה רבין וראש המטה של ראש הממשלה ברק). הדיונים עסקו בנושאים העולים מתוך הסרט ובין השאר ביחסים המורכבים עם הפלסטינים לאורך השנים.
ההרצאות היו מעניינות ומעשירות, ועסקו בתהליכים פוליטיים ותרבותיים במזרח התיכון: תקשורת ומדיה בעולם הערבי, פוליטיקה בסכסוך, מגדר וזהות, מבחן היחסים בין יהודים-ישראלים לפלסטינים ועוד.

לתכנית הכנס לחצו כאן

לתמונות מהכנס לחצו כאן

See also: כנסים

יוזמת הצעירים לשלום (YOUTH PEACE INITIATIVE)

מרכז שוויץ לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם והמכון המחקר לקידום השלום ע"ש הארי ס' טרומן, נבחרו על ידי מכון Clingendael ליחסים בין לאומיים לייצג את ישראל ביוזמת הצעירים לשלום (YPI) לשנת 2014. מטרת הפרויקט להפוך את הדור הצעיר למעורב בתהליך השלום בין הישראלים לפלסטינים, כדי למצוא פתרונות יצירתיים למכשולים המאפיינים את הסכסוך שנים כה רבות (לפרטים נוספים: http://kindvanderekening.org).

ארבעה סטודנטים מצטיינים נבחרו ונשלחו על ידי מרכז שוויץ להאג – "עיר השלום והצדק הבין-לאומית": חן ראובני, ניקול פרל, איתמר בן ישראל ורינה ליפסקי. במהלך שהייתם בהולנד, בין התאריכים 18-11 באוקטובר 2014, הנציגים הישראלים נפגשו עם סטודנטים צעירים מהשטחים הפלשתינים, מקוריאה, מקפריסין, מצפון אירלנד, מארצות הברית ומהולנד. יחדיו, הם זיהו את אבני הנגף של תהליך השלום הישראלי פלסטיני, הציעו הצעות להסרתן וגיבשו מפת דרכים להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים. 

שבועות ספורים בלבד לאחר סיומו של מבצע צוק איתן, משלחת של סטודנטים ישראלים ופלסטינים מהגדה המערבית, ביחד עם נציגים של אזורי סכסוך נוספים ונציגים צעירים מהאיחוד האירופאי וארה"ב, נפגשו על מנת להניע את יוזמת הצעירים לשלום.

שלושה סטודנטים ממרכז שוויץ לחקר סכסוכים, סטודנט נוסף לתואר בוגר מהאוניברסיטה העברית וסטודנט לתואר מוסמך מאוניברסיטת ת"א נבחרו לייצג את ישראל. בהולנד הם נפגשו עם עמיתיהם הפלשתינים וחוו מפגשים שכללו הידברות ומשא ומתן.

הפסגה בהולנד הייתה מעשירה ומאתגרת. הדיונים המדיניים היוו בסיס לחילופי חוויות אישיות מהסכסוך ולהצגת התפיסות של כל אחד מהחברות את רעותה. לאף אחד מהסטודנטים הישראלים הייתה בעבר הזדמנות למפגש הדוק עם צעירים פלסטינים. על אף שחברי הקבוצות גרים במרחק נסיעה קצר זה מזה, ונראה כי הם חיים ביקום מקביל, הם עדיין נפרדים לחלוטין. 

החברים הישראליים והפלשתינים של YPI המשיכו לאורך שנה שלמה בדיוני דיאלוג ומדיניות. למרות האלימות המתמשכת בירושלים ובגדה המערבית, המשלחות נפגשו פעמיים במכון טרומן באוניברסיטה עברית השנה. כמה מחברי המשלחת הישראלית היו מעורבים בארגון אירוע בלתי מפלגתי במכון טרומן במהלך שנת 2015. מכון טרומן תמך במשלחת הישראלית וסיפק ייעוץ, וכן סייע למשלחת הפלסטינית בהשגת האישורים הנחוצים לצורך קיום הפגישות. בתמיכת הנציגות ההולנדית ברמאללה, ועדת ההיגוי ההולנדית נשארת מעורבת באופן פעיל ומסייעת בתיאום בין שתי המשלחות.

See also: כנסים

הפנים הרבות של דעת קהל

כנס בין-אומי לכבוד פרופ' יעקב שמיר, עם פרישתו מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' שמיר הוא פרופ' חבר במחלקה לתקשורת ולעיתונאות וחוקר מוביל בתקשורת פוליטית בתחום דעת הקהל בכלל ובתחום דעת הקהל בסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט. מטרת הכנס הייתה להציג מחקר מתקדם העוסק בפנים הרבות של דעת קהל בישראל, במזרח התיכון ובזירה הבין-לאומית וכן בדעת קהל סכסוכים ויישובם בסכסוכים ממושכים כמו זה הישראלי-פלסטיני.

הכנס אירח את המרצה פרופ' מארק טסלר מאוניברסיטת מישיגן, שהציג את מחקרו בנושא דעת קהל בעולם הערבי. כנס זה משותף למרכז שווית לחקר סכסוכים, למחלקה לתקשורת ולעיתונאות ולמכון סמארט לתקשורת בתמיכת מכון אשכול בפקולטה למדעי החברה.

תאריך: 2 בינואר 2013
מיקום: בית מאירסדורף, האוניברסיטה העברית, הר הצופים

 כל המושבים בכנס הוקלטו וניתן להאזין להם בקישור כאן

לגלריית התמונות מהכנס לחצו כאן

See also: כנסים

קונפליקט ודאגה מוסרית: מדיה, פסיכולוגיה, רציונליות ורגש

סדנה בין-לאומית של מרכז שוויץ לחקר סכסוכים בשיתוף עם המרכז לחקר הרציונליות, מכון סמארט לתקשורת ובתמיכת הפקולטה למדעי חברה.

יו"ר: פרופ' יפעת מעוז, פרופ' אילנה ריטוב ופרופ' אייל וינטר

מטרת הסדנה הייתה לזהות את העבודה התיאורטית והאמפירית המשמעותיות ביותר והרלוונטיות להבנת הדינמיקה שיוצרת עימותים כמו גם הדינמיקה הפותרת סכסוכים ומביאה לפיוס. 

הסדנה הרב תחומית הזאת, בה לקחו חלק חוקרי מדיה, תקשורת פוליטית, פסיכולוגיה חברתית, שיפוט וקבלת החלטות, נועדה להבהיר את התפקיד שממלא המוסר בבניית הדינמיקה של סכסוך בין קבוצתי, במיוחד כאשר המוסר לובש צורה של דאגה מוסרית, שיפוט מוסרי או רגשות מוסריים. התמקדות זו נראתה מוצדקת לא רק מכיוון שהמחקרים קודמים קבעו כי גורמים מוסריים ממלאים תפקידים חשובים הן בסכסוך בין-אישי והן בסכסוך בין-קבוצתי, אלא גם בגלל האופן שבו מערכות תקשורת חדשות מגדילות את החשיפה הפופולרית למידע ולתמונות, דבר המזמין תגובות מוסריות לקונפליקטים א-סימטריים. 

 הקונפליקטים בתקופתנו חשופים לסיקור תקשורתי אינטנסיבי ומתמשך, הן בקרב הצדדים עצמם והן בקרב קהל בין-לאומי. תנאים אלה מעלים את האפשרות שחשיפה לתיאורים וז'אנרים, המשמשים באופן מסורתי לתאר סבל של אחרים, תעורר דאגה מוסרית בקרב הצופים, אפילו כאשר האחר בתיאור הוא "האויב".

משמעות נוספת היא שהצדדים בקונפליקט הופכים למודעים לכוח ההרסני של האלימות שלהן נגד אחרים. הטענה היא שבסכסוך א-סמיטרי, הבדלי כוחות בין הצדיים המסוכסכים יכולה ליצור א-סימטריות של תגובה מוסרית, יחד עם רגשות אשמה, בושה ותהליכים של אי הזדהות. 

תאריך: 7-6 ביוני 2012

מיקום: המרכז לחקר הרציונליות, האוניברסיטה העברית, גבעת רם; בית מאירסדורף, האוניברסיטה העברית הר הצופים

See also: כנסים