כנסים

יוזמת הצעירים לשלום (YOUTH PEACE INITIATIVE)

מרכז שוויץ לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם והמכון המחקר לקידום השלום ע"ש הארי ס' טרומן, נבחרו על ידי מכון Clingendael ליחסים בין לאומיים לייצג את ישראל ביוזמת הצעירים לשלום (YPI) לשנת 2014. מטרת הפרויקט להפוך את הדור הצעיר למעורב בתהליך השלום בין הישראלים לפלסטינים, כדי למצוא פתרונות יצירתיים למכשולים המאפיינים את הסכסוך שנים כה רבות (לפרטים נוספים: http://kindvanderekening.org).

הפנים הרבות של דעת קהל

כנס בין-אומי לכבוד פרופ' יעקב שמיר, עם פרישתו מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' שמיר הוא פרופ' חבר במחלקה לתקשורת ולעיתונאות וחוקר מוביל בתקשורת פוליטית בתחום דעת הקהל בכלל ובתחום דעת הקהל בסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט. מטרת הכנס הייתה להציג מחקר מתקדם העוסק בפנים הרבות של דעת קהל בישראל, במזרח התיכון ובזירה הבין-לאומית וכן בדעת קהל סכסוכים ויישובם בסכסוכים ממושכים כמו זה הישראלי-פלסטיני.

קונפליקט ודאגה מוסרית: מדיה, פסיכולוגיה, רציונליות ורגש

סדנה בין-לאומית של מרכז שוויץ לחקר סכסוכים בשיתוף עם המרכז לחקר הרציונליות, מכון סמארט לתקשורת ובתמיכת הפקולטה למדעי חברה.

יו"ר: פרופ' יפעת מעוז, פרופ' אילנה ריטוב ופרופ' אייל וינטר

מטרת הסדנה הייתה לזהות את העבודה התיאורטית והאמפירית המשמעותיות ביותר והרלוונטיות להבנת הדינמיקה שיוצרת עימותים כמו גם הדינמיקה הפותרת סכסוכים ומביאה לפיוס. 

ישראל תחת צל הסכסוך

סדנה בין-לאומית שאורגנה על ידי מכון לאונרד דיוויס ליחסים בינ"ל ומרכז שוויץ לחקר סכסוכים, ניהולם ויישובם, בתמיכת מכון ישראל

ישראל תחת צל הסכסוך: בחינה מחדש של תהליכים עכשוויים ושל השלכות עתידיות

הסדנא דנה בהיבטים שונים של הסכסוך הישראלי-הפלסטיני כגון אתיקה ודעת קהל; קבלת החלטות; ניהול האוכלוסין ואלימות פוליטית. התכנית כללה הרצאות ופאנלים בנושאים שונים, כולל:

הרצאה I: כיצד הסירוב הפלסטיני להכיר בישראל כמדינה יהודית הוא אתי? – פרופ' א'מל ג'מאל, אוניברסיטת תל-אביב

כנס משותף עם המחלקה לתקשורת

במסגרת חגיגות היובל למחלקה לתקשורת נערכו בשיתוף מרכז שוויץ לחקר סכסוכים ומכון סמארט תקשורת שני כנסים בין-לאומיים בשנת תשע"ו: 

הראשון בחודש מרץ בנושא Political Communication, Journalism, Public Opinion, Discourse, Digital Political Participation, Conflict and Psychology

השני בחודש מאי בנושא Ethics, Culture and History: New Media, Communication Technology, Visual Culture and Cinema 

שומרי הסף

הכנס 'שומרי הסף' התקיים בתאריכים 30-29 בדצמבר 2014 באוניברסיטה העברית בירושלים. כנס זה נבנה, אורגן ונערך כפרוייקט משותף של מרכז שוויץ לחקר סכסוכים עם המכון לתקשורת ע"ש משפחת סמארט, המכון למחקר ע"ש הרי ס' טרומן למען קידום השלום והמחלקה לתקשורת ועיתונאות.

יושבי ראש, מנהלי ומארגני הכנס היו: פרופ' רעיה מורגפרופ' יפעת מעוזפרופ' אסתר שלי-ניומןפרופ' מנחם בלונדהיים וד"ר טל שנהב.

כותב לגבי הכנס פרופסור משה מעוז, חוקר בכיר במכון טרומן: 

כנסים

מלבד הסמינריונים המחלקתיים של התכנית, המתקיים אחת לחודש במהלך שנת הלימודים, מקיים מרכז שוויץ לחקר סכסוכים כנסים בהיקפים שונים, חלקם תוך שיתוף פעולה עם מכונים באוניברסיטה העברית וגופים נוספים.